5Ne1Kim? Hakkında

kitapBu kitapta, Haber’in başına gelenlerin haberini yapmak istedim. Gazetelere bakarak veya tv kanallarının haber ve tartışma programlarını seyrederek hangi haberlerin nasıl bir sansür ve oto-sansür eleğinden geçtiğini görebiliriz.  Sadece gazeteciler değil, dikkatli okurlar ve seyirciler de bunu yapabilir. Zaten aşırı kamplaşmış bir medya ortamında okur ve seyirciler, karşı kampın medyasının ne gibi tahrifatlar yaptığını görüyor. Şüphesiz, kendi kampının gözlükleriyle. Ben bu kitapta, gazetelerin ve tv kanallarının önümüze sürdüğü yemeğe değil de bu yemeklerin mutfakta nasıl ve kimler tarafından pişirildiğine odaklandım. Medya üzerindeki baskıyı, sansürü ve oto-sansürü mutfaktan somut örneklerle sergilemek istedim.

Bu kitap, Türkiye medyasının bütün sorunlarını ele almayı hedeflemiyor. Bütün sansür uygulamalarını göstermeyi de… Benim ulaşabildiklerimden çok daha çarpıcı, afallatıcı, ibret verici örnekler olduğuna eminim; özellikle yukarı katlarda. Fakat yukarı katlardakiler konuşmuyor. O katlarda bir zamanlar bulunanlar veya başka düzeylerde bu sansür çarkına katılanlar veya oto-sansür girdabına düşenler arınmak istiyorsa samimiyetle yaşadıklarını yazmalıdır bence. Bu, gazeteciliğimizi temizlemenin de ilk yollarından biridir. Ben nihayetinde, bir sansür, oto-sansür, baskı envanteri çıkarmaya yeltenmedim. Bazı medya kuruluşlarıyla ilgili örnekler zayıf, bazılarıyla ilgili de hiç yok. Ama ne yapabilirdim? O kurumlardan birilerine ulaştım. Bazıları birkaç şey söyledi, bazıları hiçbir şey. Yine de kitabın manzarayı yansıttığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Kitap asıl olarak AKP dönemini ele alıyor ve bu dönem içindeki “eski” merkez medyaya bakıyor. Hükümet yanlısı “yeni merkez medya”nın baskıya ihtiyacı yok çünkü. Oranın temel gazetecilik sorunları var. AKP’ye ölesiye karşı “muhalif” medyaya da baskı işlemez. Buranın da temel gazetecilik sorunları var. Dolayısıyla AKP baskısını en iyi gösterecek yer, eski merkez medya. Tabii, onların da temel gazetecilik sorunları var.

(Kitabın giriş bölümünden alınmıştır.)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s