İstanbul için hayal projeler

 

05.08.2016 (http://www.diken.com.tr/istanbul-icin-hayal-projeler/)

Başarısız darbeden ağzı yanan hükümet, kışlaları piknik alanı yapacağını, İstanbul’dakileri Trakya’ya taşıyacağını açıklayınca, aklıma eski bir hayalim ve projem geldi. Yıllardır hayalini kurduğum bir şey vardı, ama gerçekleştirmem imkansızdı.

Sonra bu hayalimi bir kitap olarak gerçekleştireyim bari, diye düşündüm. Ama onu da beceremedim. Aslında kitaptan da büyük ve güzel bir şey yaratabiliriz. Hem bir şehri daha demokratik bir şekilde, yaşayanların da irili ufaklı ve sürekli katkılarıyla yönetmek, var etmek, dönüştürmek imkanını bulabiliriz belki; en azından buna kafa yorabiliriz.

Uzatmayayım da birkaç yıl önce yazdığım projemi dikkatinize sunayım. Buyrun…

Tanım

Şehirler hayal etme güçleriyle de ölçülebilir. Bir şehirde gördüğümüz yapılar veya düzenlemeler zaten kimi hayallerin gerçekleşmiş halidir bir bakıma. İstanbul, hayal etme kapasitesi bakımından da, dünyanın önde gelen şehirlerinden biri. Camileri, sarayları, kiliseleri, çeşmeleri, kasırları, yalıları, okulları, hatta mezarlıkları düşünün.

Her şehir, sakinlerine ve ziyaretçilerine kendisiyle ilgili hayaller kurdurur, fakat İstanbul, hayal ettirme gücüyle de en ön sıralardadır. Bu güç, sakinlerinin gönlünü gün be gün tazeleme, yaşama zevkini ve şevkini sürekli alesta tutma kudretiyle ilgilidir.

Ve tabii, ziyaretçilerini ve sakinlerini sadece anıtsal yapılarıyla değil, sürprizli dolambaçlarıyla da girdabına cezbedebilme kapasitesiyle. İstanbul bu bakımdan en tılsımlı şehirlerden biridir. İstanbul’da tarih hep oyunun içindedir, ama coğrafya baş tacıdır. Zaten, coğrafya öyle olmasaydı, tarih de böyle olmayacaktı.

Boğaz, Haliç, Marmara, Adalar, Karadeniz… Coğrafya hayal etmeyi emrediyor neredeyse.

Bir şehrin hayal gücü sadece mimarların, sanatkarların yaratıcılığından ibaret sayılamaz, sayılmamalıdır. Şehrimizi daha yaşanılır kılmak, şehirden aldığımız tadı arttırmak biz İstanbul sakinlerinin de katılabileceği, katılması gereken bir çaba. İstanbul’un sunduğu imkanları yeterince değerlendirdiğimiz de söylenemeyeceğine göre, neden yaşayanların aklını ve hayal gücünü devreye sokmayalım ki?

Hedef

‘İstanbul için hayal projeler’, gerçekçi olmayı hedeflemiyor. Kitabın adındaki vurgu ‘hayal’ kelimesindedir, projede değil. Ama bu, hayal edilen projelerin gerçekçi olmadığı ya da hayata geçirilemeyeceği anlamına da gelmez. Hayal projelerden bazılarını uygulamaya karar verilebilir, ama bu kitap karar alma süreçleri düşünülerek hazırlanmadı.

Dolayısıyla, hayalperestlerimiz, kendi hayallerinin padişahları olarak, yani sonsuz siyasi ve ekonomik güç sahibi olarak kurdular hayallerini. Başka türlüsü zihinlerini sınırlar, hayalleri hayal olmaktan çıkarırdı.

Yine de bu kitaba bir öneriler demeti olarak da bakılabilir. Tarih boyunca da İstanbul için çeşitli projeler tasarlandı. Bunların bazıları da hayal olarak ya da kağıt üstünde kaldı. Hiç gerçekleşmeyecek olsa da İstanbul için hayal kurmak, bizzat İstanbul’un marifetidir ve bu tılsımlı şehrin yapıtaşlarından biridir. Yani, İstanbul, hayal ettikleriyle ve hayal ettirdikleriyle de vardır.

İçerik

Kitapta 40-50 kişinin hayallerine yer verilecek. Bu kişilerin birkaçı ressam olacak ve onlar hayallerini yazarak değil, resmini yaparak anlatacak. Birkaçı mimar olacak, onlar da hayallerini mimari proje olarak çizerek sergileyecek. Birkaçı karikatürcü olacak ve onlar da çizgileriyle gösterecek. Geri kalanların yazılı hayallerini illüstratör-ressam resimleyecek. Böylece, her projenin bir veya birden çok resmini, canlandırmasını da göreceğiz.

İnternet sitesi: Fakat bu işi sadece bir kitapla, dahası belli sayıdaki insanla sınırlamak, hayali öldürmek olur. Kitabı bir başlangıç adımı olarak düşünüp interaktif bir internet sitesi kurmak şahane olur. Sivil, çok katılımlı, cümbüşlü bir canlı tutma-sahip çıkma-güzelleştirme girişimi olarak kuşaklarca devam edebilir ve yerel yönetim birimleriyle de yerine göre işbirliği, yerine göre baskı yapan inkar edilemeyecek bir ilişki biçimi geliştirebilir.

Bunun en iyi yolu, hayalleri toplayıp sunacak ve İstanbul için hayal kurma çabasını sürekli kılacak bir internet sitesini devreye sokmaktır.

Reklamlar
Bu yazı Türkiye içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s